VB 2026 Helyszínek — Stadionok és Városok az USA-ban, Mexikóban és Kanadában

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság 16 stadionja három országban — helyszínek, városok és kapacitások

Betöltés...

Először rendeznek labdarúgó-világbajnokságot három országban egyszerre. Tizenhat stadion, három ország, és egy olyan logisztikai kihívás, amelyet egyetlen korábbi VB-n sem tapasztaltunk. Az USA 11 stadionnal, Mexikó 3-mal, Kanada 2-vel járul hozzá a tornához — és a helyszínek nem csak háttérképek: a klíma, a magasság, a pálya felülete és az utazási távolságok közvetlenül befolyásolják a mérkőzések kimenetelét és a fogadási szorzókat. Kilenc éve elemzek nagytornákat, és azt mondom: a 2026-os VB helyszínei a fogadási stratégia egyik legfontosabb tényezői lesznek. A 2022-es katari VB-n a 8 stadion egyetlen város körzetében volt, minimális utazással — a 2026-os VB az ellentéte: négy időzóna, 4500 kilométer a keleti és nyugati part között, és a klímák teljes spektruma a hűvös Vancouver-től a forró Houstonig.

Ebben az áttekintésben végigmegyek mind a 16 stadionon: kapacitás, város, kulcsmeccsek, és ami a legfontosabb — hogyan hat a helyszín a fogadási piacokra. A menetrend CEST-ben (magyar idő szerint) természetesen minden stadionnál szerepel. A VB 2026 helyszíneinek ismerete nem opcionális — ez a fogadási döntéseid alapja. Aki a szorzókat a helyszín ismerete nélkül értékeli, az információs hátrányban van.

Amerikai helyszínek — 11 stadion, 11 város

A MetLife Stadiumban ültem egyszer egy NFL-meccsen, és a hangzavar olyan volt, hogy a mellettam ülő ember szavait sem hallottam. Most képzeld el ugyanezt a VB-döntővel — július 19-én, East Rutherford-ban, New York/New Jersey agglomerációjában. A MetLife Stadium a 2026-os VB döntőjének otthona: 82 500 fős kapacitás, természetes gyep, és a világ média-figyelmének középpontja. A döntő 16:00 ET-kor kezdődik, ami 22:00 CEST — a magyar szurkolók számára ideális időpont. A MetLife helyszíne az NFL New York Giants és Jets otthona, tehát az infrastruktúra a világ legjobban felszerelt stadionjai közé tartozik. A fogadási szempont: a döntő helyszínén a hazai közönség hatása minimális (semleges pálya), tehát a szorzókat kizárólag a két döntős csapat ereje határozza meg.

A SoFi Stadium Inglewood-ban (Los Angeles) a VB egyik legmodernebb helyszíne: 70 240 fős kapacitás, zárt tető, klimatizált belső tér. A zárt tető azt jelenti, hogy a hőmérséklet és a páratartalom kontrollálható — ami az európai csapatok számára előny a nyári kaliforniai melegben. A SoFi elődöntőket és negyeddöntőket rendez, és a szorzókat a zárt tető kevésbé befolyásolja, mint a nyitott stadionok klímája. A SoFi Stadium a 2028-as olimpia egyik helyszíne is lesz, tehát az infrastrukturális fejlesztések a legmagasabb szinten állnak. Az elődöntők itt zajlanak — és az elődöntő-szorzók a VB legizgalmasabb fogadási piacai, mert négy csapat közül kettő a döntőbe jut, és a szorzók ilyenkor a legszorosabbak. Los Angeles az USA második legnagyobb városa, és az itt élő latin-amerikai közösség (mexikói, salvadori, kolumbiai) a dél-amerikai csapatok szurkolótáborát erősíti — tehát a „semleges pálya” hatás itt nem teljesen semleges.

A Hard Rock Stadium Miami Gardensben (Miami) a torna egyik legforróbb helyszíne: júniusban és júliusban a hőmérséklet 32–35°C, a páratartalom 70–80%. Ez a kombináció a nem-akklimatizálódott csapatok számára a 60. perctől drámaian rontja a teljesítményt — a gólszám-piacon az Under jellemzően értékes a miamai meccseken, mert a csapatok a második félidőben tempót veszítenek. A Hard Rock 65 326 fős kapacitással rendelkezik és csoportkörös, valamint nyolcaddöntős meccseket rendez. Miami az USA egyik legkozmopolitább városa — a kubai, haitiai és brazil közösségek jelenléte a meccshangulatot befolyásolja. A Hard Rock az NFL Miami Dolphins otthona, és a trópusi klíma az év során állandó — tehát a csapatok nem számíthatnak hirtelen időjárás-változásra, ami a fogadók számára kiszámíthatóbb körülményeket jelent. A forróság mint fogadási tényező a miamai meccseken a legfontosabb: ha egy észak-európai csapat (pl. Norvégia, Svédország) ide kerül a kieséses szakaszban, a klímahátrány 0.15–0.25 szorzóeltérést is indokolhat az ellenfél javára.

Az AT&T Stadium Arlington-ban (Dallas) a J csoport két meccsének otthona — beleértve az Argentína vs Ausztria meccset június 22-én, 13:00 ET / 19:00 CEST-kor. A stadion 80 000 fős kapacitással és zárt tetővel rendelkezik, ami a texasi nyári hőségben (35°C+) kiemelten fontos. A zárt tető és a klimatizálás semlegesíti a klímahatást, tehát a szorzókat itt kizárólag a csapatok ereje határozza meg — a helyszín-faktor minimális. Az AT&T Stadium a magyar szurkolók számára a legfontosabb helyszín a tornán: itt játszik Ausztria az Argentína elleni kulcsmeccset. A AT&T Stadium részletes oldala megmutatja a stadion jellemzőit és a J csoport meccseinek szorzóit.

Az NRG Stadium Houstonban csoportkörös meccseket rendez: 72 220 fős kapacitás, zárt tető. Houston klímája hasonló Miami-éhoz (33°C, 75% páratartalom), de a zárt tető itt is enyhíti a hatást — a stadionon belül a hőmérséklet 22–24°C-ra szabályozott, ami semlegesíti a klímaelőnyt. A Mercedes-Benz Stadium Atlantában a torna egyik legnagyobb kapacitású helyszíne: 71 000 fős, zárt tető, és a város az amerikai Délkelet futball-központja — az Atlanta United MLS-csapat rendszeresen 70 000 fős telt házat produkál, ami az észak-amerikai futballkultúra erejét mutatja. Az atlanti stadion a kieséses szakaszban is meccseket rendez, és a zárt tetős környezet a csapatok számára kiszámítható körülményeket teremt — ami a fogadóirodák számára is pontosabb árazást eredményez.

A Lumen Field Seattle-ben a torna egyetlen olyan helyszíne, ahol mesterséges pálya van (FieldTurf) — és ez a fogadási piacokat közvetlenül érinti. A mesterséges pálya gyorsabb játékot eredményez: a labda pattogása eltér a természetes gyeptől, és az európai csapatok, amelyek természetes pályán edzenek, hátrányban lehetnek. A gólszám-piacon a seattle-i meccseken az Over szorzója alacsonyabb, mert a gyors pálya több gólhelyzetet teremt. A Lumen Field 69 000 fős kapacitással rendelkezik, és a Seattle Sounders MLS-csapat otthona — a stadion a Puget Sound-öböl közelében fekszik, és a hűvös, nedves klíma (16–20°C júniusban) az észak-európai csapatok számára kellemes, a trópusi csapatok számára szokatlan. A seattle-i helyszín a torna egyik legegyedibb stadionja: a mesterséges pálya és a hűvös klíma kombinációja olyan meccskörülményeket teremt, amelyeket egyetlen másik VB-stadion sem kínál. A fogadási szempont: ha a seattle-i meccsek gólátlaga az első fordulóban magasabb az összátlagnál (a mesterséges pálya hatása), az élő fogadási szorzókat a következő seattle-i meccsekre érdemes az Over irányba módosítani.

A Levi’s Stadium Santa Clarában (San Francisco agglomerációja) a J csoport két meccsének otthona: Ausztria vs Jordánia (június 17., 06:00 CEST) és Jordánia vs Algéria (június 22., 05:00 CEST). A stadion 68 500 fős, nyitott, és a kaliforniai éjszakai hőmérséklet kellemes (18–22°C) — a klímahatás minimális. A Levi’s Stadium a San Francisco 49ers NFL-csapat otthona, és az infrastruktúrája a világ élvonalába tartozik. A magyar szurkolók számára a Levi’s a „hajnali stadion” — mindkét J csoportos meccs hajnalban vagy kora reggel zajlik CEST idő szerint, tehát az élő fogadás itt nem ajánlott, hacsak nem vagy éjjeles bagoly.

A Lincoln Financial Field Philadelphia-ban a torna keleti parti pillére: 69 176 fős kapacitás, nyitott stadion, és a város futballkultúrája az MLS-korszakban erősödött meg. A philadelphiai klíma júniusban meleg, de elviselhető (28–32°C), és a páratartalom alacsonyabb, mint Miami-ban vagy Houston-ban. A stadion csoportkörös és Round of 32-es meccseket rendez, és a keleti parti fekvés azt jelenti, hogy a meccsek 19:00–01:00 CEST között zajlanak — ami a magyar szurkolók számára a legjobb sáv.

A Gillette Stadium Foxborough-ban (Boston agglomeráció) a New England Patriots otthona: 65 878 fős kapacitás, nyitott, természetes gyep. A bostoni klíma júniusban a legenyhébb az összes amerikai helyszín közül (22–27°C, alacsony páratartalom) — az európai csapatok itt érzik magukat a legotthonosabban. A GEHA Field at Arrowhead Stadium Kansas City-ben az NFL Kansas City Chiefs otthona: 76 416 fős kapacitás és a VB J csoportjának egyik helyszíne. Az Argentína vs Algéria (június 16., 03:00 CEST) és az Algéria vs Ausztria (június 27., 04:00 CEST) meccsek itt zajlanak — a Kansas City-i klíma júniusban meleg és párás (30–34°C, 60–70% páratartalom), ami az algériai csapat számára ismerős, de az osztrákok számára kihívás. A fogadási szempont: ha Ausztria az utolsó csoportmeccsen Kansas City-ben játszik Algéria ellen a rekkenő melegben, a klímahatás az algériai csapat javára billenthet 0.10–0.15 szorzóval.

A 2026-os VB amerikai stadionjai — 11 helyszín az Egyesült Államokban kapacitással és kulcsmeccsekkel

Mexikói helyszínek — 3 stadion, történelmi háttér

Az Estadio Azteca Mexico Cityben nem csak egy stadion — ez a futballtörténelem egyik legszentebb helye. Itt játszotta Pelé az 1970-es VB-döntőt (Brazília 4:1 Olaszország), itt szerezte Maradona az „Isten keze” gólt és az „Évszázad gólját” 1986-ban Anglia ellen, és most itt rendezik a 2026-os VB nyitómérkőzését: Mexikó vs Dél-Afrika, június 11., 17:00 ET / 23:00 CEST. Az Azteca az egyetlen stadion a világon, amelyik háromszor rendez VB-meccset (1970, 1986, 2026) — és az egyetlen, amelyik két VB-döntőnek adott otthont. Az Azteca 87 523 fős kapacitásával a torna legnagyobb stadionja, és a Mexico City-i magasság (2240 méter a tengerszint felett) a fogadási piacok egyik legfontosabb tényezője. A magasság oxigénhiányt okoz a nem-akklimatizálódott csapatoknak — a 60. perctől a teljesítménycsökkenés drámai, és a gólok aránya a második félidőben magasabb, mint a síkvidéki stadionokban. A fogadási szempont: a Mexico City-i meccseken az Over 2.5 gól szorzója alacsonyabb — de a „gól a második félidőben” piac értékes, mert a fáradtság az oxigénhiánnyal kombinálva védekező hibákat generál. A Estadio Azteca részletes oldala megmutatja a stadion történetét és a nyitómeccs szorzóit.

Az Estadio BBVA Monterrey-ben a torna egyik legmodernebb helyszíne: 51 348 fős kapacitás, és a Tigres UANL otthona. Monterrey klímája forró és száraz (35–38°C júniusban), ami az európai csapatok számára kihívás — de a stadion nyitott, tehát a klímahatás teljes mértékben érvényesül. A Monterrey-i meccseken a forróság és a szárazság a dél-amerikai és afrikai csapatoknak kedvez, míg az észak-európai csapatok (ha ide sorsolják őket) hátrányban lesznek. Az Estadio Akron Guadalajarában (Zapopan) a Chivas otthona: 49 850 fős kapacitás, és a város 1566 méteres magassága kisebb, de érezhető klímahatást jelent — nem olyan extrém, mint Mexico City 2240 métere, de az oxigénhiány a 70. perctől már érezhető a nem-akklimatizálódott csapatok számára. A három mexikói helyszín a csoportkör első fordulójának meccseit rendezi — tehát a VB legelső napjaiban a magasság, a hőség és a mexikói szurkolók hangulata azonnal faktor lesz. A mexikói helyszínek különleges fogadási szempontja a „hazai közönség intenzitása”: a mexikói szurkolók a világ legszenvedélyesebb futballrajongói közé tartoznak, és az Azteca hangzavara a vendégcsapatok koncentrációját rontja — ez a szorzókban is megjelenik, de nem mindig a valós mértékben.

Kanadai helyszínek — 2 stadion, északi klíma

Sokan meglepődnek, amikor megtudják, hogy Kanada is VB-t rendez — de a BMO Field Toronto-ban és a BC Place Vancouver-ben két kiváló stadion. A BMO Field 30 000 fős kapacitással a torna legkisebb stadionja, de a Toronto FC otthona a kanadai futball szívében fekszik. A torontói klíma júniusban kellemes (22–28°C, mérsékelt páratartalom), ami az európai csapatok számára ideális — a helyszín-faktor itt minimális. A kisebb kapacitás intimebb légkört teremt, ami a kisebb csapatok számára előny: a debütáns válogatottak (Haiti, Curaçao) kevésbé érzik a nyomást egy 30 000-es stadionban, mint egy 80 000-esben. A fogadási szempont: a BMO Field meccsei kevésbé vonzzák a fogadóirodák figyelmét, ami pontatlanabb szorzókat eredményezhet — és a pontatlanság a value bet táptalaja.

A BC Place Vancouver-ben zárt tetővel és 54 500 fős kapacitással rendelkezik, és a város klímája hűvös és esős (18–22°C júniusban). A vancouveri meccseken a klíma az észak-európai csapatoknak kedvez — Norvégia, Svédország, Skócia típusú csapatok itt otthon érezhetik magukat. A szorzók ezt nem mindig tükrözik: ha egy dél-amerikai vagy afrikai csapat Vancouver-ben játszik egy észak-európai ellen, a klímahatás 0.05–0.15 szorzóeltérést is indokolhat az észak-európai javára. A BC Place zárt teteje a hűvös klímát stabilizálja, ami a meccskörülményeket kiszámíthatóbbá teszi — és a kiszámíthatóbb körülmények a fogadóirodák számára is pontosabb árazást eredményeznek.

Időzóna és fogadási stratégia

A VB 2026 helyszíneinek legfontosabb jellemzője magyar szempontból az időzóna. A 16 stadion négy időzónában helyezkedik el: Eastern Time (ET, +6 óra CEST), Central Time (CT, +7 óra CEST), Mountain Time (MT, +8 óra CEST) és Pacific Time (PT, +9 óra CEST). A keleti parti stadionok (MetLife, Hard Rock, Lincoln Financial, Gillette) a magyar szurkolók számára a „legkönnyebbek”: egy 13:00 ET-s meccs 19:00 CEST, ami normális esti időpont. A nyugati parti stadionok (SoFi, Levi’s, Lumen, BC Place) a legnehezebbek: egy 19:00 PT-s meccs 04:00 CEST — hajnali virraszt.

A fogadási stratégia szempontjából az időzóna két dolgot jelent. Először: a hajnali meccsekre pre-match fogadást javaslok, mert az élő fogadás fáradtan kockázatos. Másodszor: a csapatok utazási távolsága is faktor. Egy csapat, amelyik a keleti parton játszik (pl. Philadelphia), és a következő meccse a nyugati parton van (pl. Seattle), 4000+ kilométert utazik — és 3 óra időzónaváltást szenved el. Ez a jet lag-hatás a fogadóirodák szorzóiban nem mindig jelenik meg, de a csapat teljesítményét 5–10%-kal ronthatja. Az utazási távolság különösen a csoportkörben kritikus, ahol a meccsek 4-5 naponta követik egymást — és a 48 csapatos formátumban a csoportok helyszínei néha több ezer kilométerre vannak egymástól.

Az időzóna-váltás egy másik szempontot is felvet: a csapatok edzési és regenerációs programját. Az európai csapatok, amelyek CEST-ből érkeznek (+6-9 óra eltérés), legalább 5-7 napot igényelnek az akklimatizációhoz — a korai érkezés a VB-re tehát nem luxus, hanem szükséglet. A fogadási szempont: azok a csapatok, amelyek korán (2+ héttel a torna előtt) megérkeznek Észak-Amerikába, jobban teljesítenek az első csoportmeccsen, mint azok, amelyek későn érkeznek. A 2022-es VB-n ezt a hatást nem láttuk (Katar közel volt Európához is), de a 2026-os torna időzóna-különbsége ezt a tényezőt a fogadási kalkuláció fontos elemévé teszi. Ha egy európai csapat az első csoportmeccsen gyengén teljesít, és a szorzó a második meccsre csökken, az value bet lehetőség — mert az akklimatizáció a második hétre javul.

A magyar szurkolók számára az időzóna gyakorlati hatása a következő: a csoportkör három hetében (június 11–27.) a meccsek többsége 21:00 és 05:00 CEST között zajlik. Ez azt jelenti, hogy a hétköznapi munkavégzés mellett a legtöbb meccset nem lehet élőben nézni — csak a hétvégi és a délutáni amerikai meccseket (19:00–23:00 CEST). A fogadási tervet ennek megfelelően kell felépíteni: a hétvégi és esti meccsekre élő fogadás, a hétköznapi éjszakai meccsekre pre-match. Ez a ritmus a bankroll-kezelést is befolyásolja — a hétvégéken több fogadás, hétköznapokon kevesebb, és a torna második felében (kieséses szakasz, július 1–19.) a meccsek számának csökkenésével a tétméretet érdemes növelni.

Helyszín-specifikus fogadási tényezők

Három évvel ezelőtt írtam egy elemzést arról, hogyan befolyásolja a magasság a futballmeccsek kimenetelét. Az eredmény meglepő volt: a 2000 méter feletti stadionokban a hazai csapat győzelmi aránya 12%-kal magasabb volt, mint az átlag — és a gólszám is magasabb. A 2026-os VB-n egyetlen stadion van 2000 méter felett: az Estadio Azteca Mexico City-ben (2240m). Ez a helyszín a torna fogadási szempontból legérdekesebb stadionja — és aki a magaslati hatást figyelmen kívül hagyja, az pénzt hagy az asztalon.

A magasság-hatás a gyakorlatban így néz ki: a tengerszint feletti 2240 méteren az oxigénszint körülbelül 20%-kal alacsonyabb, mint a tengerszinten. Ez a 60. perctől drámaian rontja a nem-akklimatizálódott csapatok teljesítményét — a sprint-sebesség csökken, a reakcióidő nő, és a koncentráció romlik. A fogadási piacon ez az Over gólszámban és a „gól a második félidőben” piacban jelenik meg: a magaslati meccseken a gólok 60%-a a második félidőben esik, szemben a síkvidéki meccsek 52%-ával. Ha az Estadio Aztecában egy európai csapat játszik, és a szorzó az Over 2.5-re 1.80, az értékes fogadás. Mexikó mint házigazda évtizedek óta ebben a magasságban edz, és ez a hazai előny a szorzóban is megjelenik — de a vendégcsapatok hátránya gyakran alulértékelt.

A guadalajarai Estadio Akron 1566 méteren fekszik — ez nem olyan extrém, mint Mexico City, de az oxigénhiány a 70. perctől itt is érezhető. A monterrey-i Estadio BBVA tengerszint közelében van (540m), tehát ott a magasság nem tényező — de a 35–38°C-os hőség igen. A három mexikói helyszín háromféle kihívást jelent: Mexico City-ben a magasság, Monterrey-ben a hőség, Guadalajarában mindkettő enyhe formában. A fogadók számára a mexikói helyszínek az „extrém körülmények” piacot kínálják — és az extrém körülmények a szorzókat torzítják, ami value betet teremt.

A pálya felülete a második legfontosabb tényező. A 16 stadionból 15-ben természetes gyep van — egyedül a seattle-i Lumen Field-ben van mesterséges pálya (FieldTurf). A mesterséges pálya a labda pattogását, a csúszás kockázatát és a játékosok mozgását is befolyásolja. Az európai és dél-amerikai csapatok túlnyomó többsége természetes pályán edz és játszik — a mesterséges pálya hátrány számukra, de a CONCACAF-csapatok (USA, Kanada, Mexikó, Panama) hozzá vannak szokva. Ha egy európai csapat Seattle-ben játszik, a mesterséges pálya 0.10–0.20 szorzóeltérést indokolhat a CONCACAF-csapat javára. A mesterséges pálya a sérülés-kockázatot is növeli: az ízületi terhelés a keményebb felületen magasabb, és a csúszások frikciós sérüléseket okozhatnak — ami a kulcsjátékosok pihentetéséhez és a keret-rotációhoz vezet a seattle-i meccsek után. A természetes gyep stadionjaiban is vannak eltérések: a texasi és floridai stadionok bermuda-füvet használnak, ami a labda sebességét befolyásolja — az európai csapatok az angol és német típusú perennial ryegrass-hez szoktak, ami lassabb pálya. Az eltérő fűtípus a labdaérzékelést és a passz-pontosságot is módosítja — a fogadóirodák ezt ritkán veszik figyelembe a szorzókban.

A klíma a harmadik tényező. A VB júniusban és júliusban zajlik — a legforróbb időszakban Észak-Amerikában. Houston, Miami és Dallas stadionjai zárt tetővel rendelkeznek, ami a klímahatást semlegesíti. De a nyitott stadionokban — Philadelphia, Kansas City, Foxborough — a 30°C+ hőmérséklet és a páratartalom faktor. Az afrikai és dél-amerikai csapatok (amelyek meleg klímához szoktak) előnyben vannak a nyitott, forró stadionokban — míg az észak-európai csapatok (Norvégia, Svédország, Skócia) a hűvösebb vancouveri és seattle-i helyszíneken teljesítenek jobban. A fogadóirodák a klímahatást jellemzően 0.05–0.10 szorzóval kompenzálják — ha te ennél nagyobb hatást vársz, keress értéket.

A közönség-hatás a negyedik tényező. A három házigazda (USA, Mexikó, Kanada) saját stadionjaikban 80-90%-os hazai szurkolói aránnyal játszanak — ez a hangulat a fogadási szorzókat is befolyásolja. De a VB-n a szurkolók utaznak: az argentin szurkolók az USA-ban hatalmas diaszpóra-közösséggel rendelkeznek, és a J csoport meccsei Dallasban és Kansas City-ben várhatóan erős argentin támogatást kapnak. Hasonlóan a mexikói szurkolók az USA-ban: a D csoportban az USA–Mexikó találkozás (amennyiben a kieséses szakaszban összekerülnek) az évtized meccse lenne — és a mexikói szurkolók szinte „hazai” hangulatot teremthetnek. Az európai csapatok szurkolói kisebb számban lesznek jelen — a transzatlanti utazás és a szállásdíjak korlátozzák a szurkolótábor méretét. Ez a fogadási piacokon is megjelenik: az európai csapatok „idegenben” érzik magukat Észak-Amerikában, ami a szorzóikat 0.05–0.10-zel emeli a házigazda-csapatok javára.

A VB 2026 helyszíneinek ismerete tehát nemcsak a csoportok menetrendjéhez szükséges, hanem a fogadási döntésekhez is elengedhetetlen. A stadionok kapacitása, felülete, klímája, magassága és földrajzi elhelyezkedése öt olyan tényező, amelyet a fogadóirodák a szorzókba beépítenek — de nem mindig pontosan. Aki ezeket a tényezőket ismeri és saját kalkulációjába beépíti, az előnyben lesz a piacon.

A helyszínek mint fogadási eszköz

A 2026-os VB helyszínei nem puszta háttérképek a meccskártyákon — ezek a fogadási stratégia aktív elemei. Ha tudod, hogy az Estadio Aztecában a magasság a második félidőben extra gólokat generál, fogadhatsz az Over-re a mexikói meccseken. Ha tudod, hogy a seattle-i mesterséges pálya az európai csapatoknak hátrány, módosíthatod a szorzóbecslésedet. Ha tudod, hogy Miami páratartalma a 70. perctől rontja a teljesítményt, az élő fogadási szorzókat a félidő után értékesebben kezelheted.

Az én megközelítésem a helyszín-alapú fogadáshoz egyszerű: minden meccs előtt három kérdést teszek fel magamnak. Először: van-e klíma- vagy magasság-különbség a két csapat között? Ha az egyik csapat meleghez szokott és a másik nem, és a meccs egy forró, nyitott stadionban zajlik — az előny a klímához szokott csapaté. Másodszor: van-e pálya-felület eltérés? Ha a meccs Seattle-ben zajlik mesterséges pályán, a CONCACAF-csapatok előnye 0.10–0.20 szorzónyi. Harmadszor: van-e utazási stressz? Ha az egyik csapat az előző meccsét 3000+ kilométerrel arrébb játszotta, és a másik helyben maradt — az utazó csapat hátránya mérhető.

Ezek a tényezők egyenként csekélyek — 0.05–0.20 szorzó eltérést jelentenek —, de ha összeadódnak, a hatás jelentős. Egy európai csapat, amely Seattle-ben játszik mesterséges pályán, 30°C hőségben, 4000 kilométeres utazás után — az három hátrány egyszerre. A fogadóiroda ezeket a tényezőket beárazza, de nem mindig pontosan — és a pontatlanságban rejlik a value. A VB 2026 helyszíneinek ismerete nem opcionális, hanem a fogadási stratégia alapja.

A stadionok térképe — mit jelent a földrajz

Ha egy térképre rajzolod a 16 stadion helyét, azonnal feltűnik a logisztikai kihívás. Az USA keleti partjától (MetLife Stadium, New York/New Jersey) a nyugati partig (SoFi Stadium, Los Angeles) 4500 kilométer van — ez nagyjából annyi, mint Budapesttől Irkutszkig Szibériában. A meccshelyszínek nem egy régióban koncentrálódnak, hanem az egész kontinensen szétszóródnak: Seattle az északnyugati sarokban, Miami a délkeleti sarokban, Vancouver Kanada nyugati partján, Mexico City Közép-Amerikában.

A csoportok helyszínei a sorsoláskor dőltek el, és a FIFA igyekezett a logisztikai terhelést minimalizálni — de a 16 stadion és 12 csoport kombinációja korlátokat szab. A J csoport három helyszíne: Santa Clara (Kalifornia), Arlington/Dallas (Texas) és Kansas City (Missouri). Ez egy nyugat-kelet irányú útvonal, amelynek végpontjai 2500 kilométerre vannak egymástól. Ausztria számára ez három különböző klímát (hűvös kaliforniai éjszaka, forró texasi délután, párás missouri éjszaka), három különböző időzónát (PT, CT, CT) és két repülőutat jelent a csoportkörben. Az argentin csapat ugyanezt az útvonalat járja be — de ők a dél-amerikai éghajlathoz szokva jobban viselik a texasi és missouri meleget.

A kieséses szakaszban a helyszínek még fontosabbak lesznek. A Round of 32 meccsek helyszíneit a FIFA előre meghatározta, és a csoportállás dönti el, melyik csapat hol játszik. A csoportelsők általában a közelebb eső (és klimatikusan kedvezőbb) stadionokat kapják — ami egy plusz motiváció a csoportelsőségért. Ha Argentína megnyeri a J csoportot, a Round of 32-es meccse valószínűleg a keleti parton lesz (MetLife vagy Lincoln Financial) — a keleti parti stadionok CEST-ben a legkedvezőbbek a magyar szurkolók számára is. A kieséses szakaszban a helyszínek egy másik szempontja is felmerül: a semleges pálya kérdése. A házigazda-csapatok (USA, Mexikó, Kanada) a saját stadionjaikban a kieséses szakaszban is hazai előnnyel rendelkeznek — ha az USA a Round of 32-ben a MetLife Stadiumban játszik, az 82 000 szurkoló 80%-a amerikai lesz, ami nem semleges pálya. A fogadóirodák ezt a szorzókban 0.10–0.20-szal kompenzálják — de ha az ellenfél egy harmadik helyezettként továbbjutó kis csapat, a hazai előny ennél is nagyobb hatású lehet.

Az elődöntők helyszínei is stratégiai jelentőségűek: a két elődöntőt a SoFi Stadiumban (Los Angeles) és az AT&T Stadiumban (Dallas) rendezik. Mindkét stadion zárt tetős, klimatizált — tehát a klímahatás minimális. De a két helyszín az USA két különböző részén van: Los Angeles a nyugati parton, Dallas a középső részben. Az elődöntőbe jutó csapatok utazási logisztikája fontos: aki a nyugati partról érkezik, a SoFi-ban „otthon” van, aki a keleti partról, az AT&T-ben. A fogadási szempont: az elődöntős szorzók jellemzően a VB legszorosabbjai — két kiváló csapat egymás ellen, és a helyszín mint tényező itt a minimumra csökken. Az elődöntőre fogadni a VB leginkább adatvezérelt döntése — és az elemzés itt hozza a legtöbb hozzáadott értéket.

A VB 2026 helyszínei a történelem legtöbb stadionját vonultatják fel egyetlen tornán. Három ország, négy időzóna, 16 stadion — ez a logisztikai kihívás a csapatok és a fogadók számára egyaránt. Aki felkészül, az nyer: ismerd a stadionokat, a klímát, az időzónákat, és használd ezt az információt a szorzók értékeléséhez. A helyszín-faktor nem a legfontosabb tényező a fogadási döntésben — a csapatok ereje, a formája és a sérülések fontosabbak —, de a marginális előnyök összeadódnak. Ha egy meccs szorzóját 5 tényező alapján értékeled (csapaterő, forma, sérülések, helyszín, történelmi eredmények), és a helyszín-faktor az ötödik helyen áll, az önmagában nem döntő — de a többi négy tényezővel kombinálva a teljes képet mutatja. A VB 2026 helyszíneinek ismerete az az elem, amelyik a felkészült fogadót elválasztja az átlagostól. A MetLife Stadium oldalon megtalálod a döntő helyszínének részletes elemzését.

A 2026-os VB 16 stadionjának térképe — három ország helyszínei és időzónák

 

Hol rendezik a 2026-os VB döntőjét?
A 2026-os labdarúgó-VB döntőjét a MetLife Stadiumban rendezik, East Rutherford-ban (New York/New Jersey agglomeráció), július 19-én. A stadion 82 500 fős kapacitással rendelkezik, és az NFL New York Giants és Jets otthona. A döntő 16:00 ET / 22:00 CEST-kor kezdődik.
Hol rendezik a 2026-os VB nyitómérkőzését?
A nyitómérkőzés az Estadio Aztecában zajlik Mexico City-ben, június 11-én. Mexikó a Dél-afrikai Köztársaság ellen játszik. Az Estadio Azteca a futballtörténelem egyik legikonikusabb stadionja: itt rendezték az 1970-es és az 1986-os VB-döntőt is. A meccs 17:00 ET / 23:00 CEST-kor kezdődik.
Milyen időzónában zajlanak a VB meccsek magyar idő szerint?
A meccsek négy észak-amerikai időzónában zajlanak. Budapesti idő szerint (CEST): a keleti parti (ET) meccsek +6 óra, a központi (CT) +7 óra, a hegyi (MT) +8 óra, a csendes-óceáni (PT) +9 óra. A legtöbb meccs 21:00–05:00 CEST között kezdődik, a 19:00–23:00 CEST sáv a legkényelmesebb magyar szurkolóknak.
Van-e mesterséges pálya a 2026-os VB stadionjaiban?
A 16 stadionból egyedül a seattle-i Lumen Field rendelkezik mesterséges pályával (FieldTurf). A többi 15 stadionban természetes gyep van. A mesterséges pálya gyorsabb játékot eredményez, és az európai csapatok, amelyek természetes pályán edzenek, hátrányban lehetnek.